اول سلام

بعد هم چند تا نکته مهم:

اولا بچه ها شما می تونيد اين عکسا رو ببينيد يا نه؟! چون من خودم يه دفعه می بينمشون يه دفعه نمی بينم!

دوما خدايا اين آذين ما رو ببخش و بيامرز که به هر مکانی پا می نهد ابتذال و شلوغ بازی رو با خود به همراه می اورد! ببين اذين من برای توی يه وبلاگی خصوصی می زنم خواهشا شلوغ بازی در نيار و گرنه کلا سيستم نظر خواهی رو برش می دارم ها!12.gif12.gif12.gif  بعد هم دخترا شما می اين اينجا اينترنت بازی و خاله بازی و تلفن بازی و .... برای من مسئله ای نيست ها ولی نه ديگه اين قدر با هم کل کل کنيد نه برای بازی هی بيان نظر بذاريد! برای خودتون بهتره!!

و اما خانوم X:

ببين مهتا فرق سرعت و شتاب که خيلی واضحه! ببين ما کی از سرعت حرف می زنيم وقتی مثلا دو تا ادم توی يه زمان مشخص يکی مسير بيشتری و رو بره و يکی کمتر مسلما سرعت اون که مسير بيشتری رو رفته بيشتره! سرعت به معنای اينه که شخص در يک ثانيه چقدر مسير طی کرده است . اصولا در اجسام يه خاصيتی وجود داره به نام اينرسی يعنی تا اين که از بيرون يه فشاری٬ زوری٬ نيرويی٬ اثری بهشون وارد نشه اونا دلشون می خواد در همون وضعيت قبلی بمونن(که اين در واقع همون قانون اول نيوتن هست) يعنی اين که اگه يه جسم ساکنه ما بهش نيرويی وارد نکنيم همواره ساکن سر جاش باقی می مونه و اگر جسم ما يه سرعتی داشته باشه ولی ما باز بهش نيرو وارد نکنيم اين جسم تا ابد با همون سرعت به حرکتش ادامه می ده مگه اين که يه چيزی مثل اصطکاک نيرو بهش وارد کنه وسرعت جسم رو کم و کمتر کنه تا جسم بايسته! اين که هم که جسم چطوری به اين سرعت رسيده اينه که اول ما يه نيرويی به جسم وارد می کنيم جسم ما سرعت می گيره بعد اين نيرو رو بر می داريم جسم به حرکتش با سرعت ثابت ادامه ميده! و باز می گم سرعت يعنی اين که در هر ثانيه چقدر جا به جا شده!‌اگه ما به جسم نيرويی وارد نکنيم اتفاقی که می افته اينه که جسم سرعت ثابت داره و در هر ثانيه يه مقدارمشخصی مسير طی می کنه! يعنی بين ثانيه ۱ تا۲ اگه ۲۰ متر طی کنه بين زمان ۵ تا ۶ همون قدر طی می کنه وبين زمان ۱۰۰۰ و ۱۰۰۱ ثانيه هم همون قدر مسير رو طی می کنه! اما حالا فرض کن ما به جسممون نيرو وارد می کنيم يعنی چی کار می کنيم؟ يعنی به جسممون سرعت می ديم و سرعت جسم ما هی بيشتر و بيشتر می شه. خوب از لحاظ فيزيکی اين که سرعت جسم بيشتر و بيشتر و يا کمتر و کمتر می شه رو بايد با يه چيزی گفت و نشون داد توی فيزيک می گن اقا جسم ما با اعمال نيرو شتاب گرفته! وقتی ميگن شتاب يعنی سرعت جسم ما در هر ثانيه اينقدر عوض شده! مثلا به يه جسمی يه نيرويی وارد می شه و جسم ما شتاب ۱ متر بر مجذور ثانيه می گيره!‌ اگه سرعت اوليه جسم ما اولش ۱ متر بر ثانيه باشه!‌ پس جسم در فاصله ۰ تا ۱ ثانيه حدودا فقط ۱ متر طی کرده ولی از اونجا که در ثانيه ۲ سرعتش ۲ متر بر ثانيه می شه بين ثانيه های ۲ تا ۳ مسافتی که طی می کنه حدودا ۲ متر است(حالا اين که چرا حدودا باشه برای بعد)

من که تا اونجا که تونستم برات توضيح دادم اگه بازن خوب متوجه نشدی بپرس ببينم کجاشو خوب نمی فهمی؟!01.gif

 

و اما رومينا خانوم:

راستش رومينا من دقيقا نمی دونم راکتور چطوری کار می کنه برات بايد بپرسم!

و اينه که انرژی هسته اس چيه!‌ اينه که ما يه قانون داريم که می گه اگه يه جايی انرژی از بين رفت و جاش هيچ جايی ديگه انرژی به وجود نيامد يعنی قانون پيوستگی انرژی نقض شد حتما در اين پديده به جای انرژی ماده به وجود امده است و هم چنين بر عکس!‌يعنی اين که اگه توی يه واکنش شيميايی يه ماده از بين رفت و جاش يه ماده ديگه ای به وجود نيومد حتما اين مقدار ماده به انرژی تبديل شده! ما يه سری ماده داريم به نام راديو اکتيو اين ماده های رايو اکتيو خيلی سنگين هستن! يعنی يه عالمه الکترون و پروتون و نوترون دارن به طوری که هسته اونها تحمل اين همه سنگينی رو نداره و می خواد از جرمش کم کنه و برای همين قابليت اينو داره که ماده خودش رو از بين ببره و به انرژی تبديل کنه! البته اين ماجرا خيلی پيچيده تر از اين حرفهاست که من با جزئيات اونو بلد نيستم و تازه يه طور ديگه ای هم انرژی هسته ای به وجود می اد که البته ادمها هنوز نتونستن خيلی خوب اين کار رو انجام بدن و اين اتفاق فقط توی ستاره ها اتفاق می افته! حالا فعلا اينا رو داشته باش من برم سوادم رو کامل تر کنم بازم بهت خبر می دم!

/ 11 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ترانه

سلام خانووووووووم ديدم اسم مستعارم قديمی شده اسم خودمو زدم خانوم يه چيزی ميگم نشينا !! برای بدست آوردن مسافت تو نمودار سرعت ـزمان محيطو بدست مياورديم يا مساحت

ازاده

مساحت رو!

من

خيلی دوستتون دارم

خانوم حالا فقط بگين چرا حدودا قول ميدم سوال نکنم

ترانه

اااااااااااااا ببخشيد مرسی خانوم راستی خاطرات من يادتون نره خوووووووووووووووب؟

ترانه من دو دقيقه قبل از تو اينجا بودم اگه دو دقيقه ديرتر می اومدم با هم حرف ميزديم (اگه می خواستی)

خانوم ببخشيد تو نمودار سرعت زمان وقتی سرعت داره زياد یا کم می شه (مساحت مثلث یا ذوزنقه (اینجوری می نویسن ؟؟))از کجا می دونيم که مساحت زیر نمودار مسافتو نشون می ده؟؟ البته موقعی که سرعت ثابته رو دليلشو ميدونم (هنر می کنم)نهنه //خوبه؟يا اين ؟يا اين ؟

۱۲۳

۱۲۳

۴ روز مونده