بچه ها من استثنائا اين دفعه بخش نظرات اين پست رو فعال می ذارم ولی اگه قراره هی چيزای بيخود بنويسيد کلاْ تعطيلش می کنم فک می کنم بهتر باشه به خاطر بقيه هم که شده دخترای خوبی باشيد.01.gif

ثانيا هر چی سوال داريد تا چهار شنبه جمع کنيد در مورد آزمايشگاه چون بايد هر دو تا کلاس دو شنبه هفته آينده امتحان بدن!

 

 

1- وسایل اندازه‌گیری هر یک از کمیتهای زیر را نام ببرید.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

وزن: نیروسنج                                          جرم: ترازو                                  دما: دما سنج

طول: متر                                                حجم: استوانه مدرج، بشر                 زمان: ساعت

 

فرق بین جرم و وزن چیست؟ می توانید با یک مثال برایم توضیح دهید.

وزن مقدار نیرویی است که سیاره ای که ما در آن قرار داریم به ما وارد می کند در حالیکه جرم مقدار ماده تشکیل دهنده ما است. جرم ما در تمام نقاط جهان یک اندازه است چون بدن ما از مقدار معینی ماده تشکیل شده است. در حالی که وزن ما ما در نقاط مختلف متفاوت خواهد بود. وزن یک شخص 45 کیلویی در زمین 450 نیوتن است در حالی که وزن همین شخص در کره ماه  75 نیوتن خواهتد بود.

 

3- فرض کنید با خط کشهای میلی متری که همه شما هم دارید طول یک خط را اندازه‌گیری کرده‌ایم. چند نفر از بچه ها اعداد مختلفی را برای طول خط گزارش داده اند. کدامیک از اعداد گزارش شده با توجه به دقت خط‌کش عدد غلطی است؟

طول خط کش 15 سانتی متر و 5/7 میلی‌متر است. (این گزارش غلط است چون دقت خط کش ما حداکثر 1 میلی متر بوده در حالیکه اعداد اعلام شده بر حسب 5/0 میلی متر داده شده است)

طول خط کش 15 سانتی متر و 8 میلی‌متر است.

طول خط کش 15 سانتی متر و 7 میلی‌متر است.

طول خط کش 6/15 سانتی متر است.

طول خط کش 156 میلی‌متر است.

 

با حذف عدد غلط با توجه به اعداد ذکر شده، شما برای ارائه یک عدد به عنوان طول خط چه عددی را گزارش می‌کنید.

با حذف عدد غلط و میان‌گیری از سایر عدد به دست امده 6/15 سانتی متر خواهد بود.

 

3- برای اندازه‌گیری یک رفت و برگشت آونگه از جچه وسیله‌ای استفاده می کنید؟! در یک رفت و برگشت، ما کمیت زمان را اندازه‌گیری می‌کنیم و برای این کار از کرونومتر استفاده می‌کنیم.

 

برای اینکه دقت بیشتری در اندازه‌گیری داشته‌باشید چه می کنید؟

(راهنمایی: برای اندازه‌گیری جرم یک عدد کشمش چه روشی را انتخاب می‌کنید)

برای این کار به جای اندازه گیری زمان یک رفت و برگشت اونگ به طور مثال 10 تا رفت و برگشت آونگ را اندازه‌گیری می‌کنیم و بعد عدد اندازه‌گیری شده را تقسیم بر 10 می‌کنیم.

 

4- در هر یک از وسایل زیر چه تبدیل صورت انرژی انجام می‌گیرد؟

ترموکوپل: گرمایی به الکتریکی        موتور الکتریکی: الکتریکی به مکانیکی(در حضور میدان مغناطیسی)

دینام: مکانیکی به الکتریکی(در حضور میدان مغناطیسی)رادیومترکروکس: تابشی به مکانیکی

باتری: شیمیایی به الکتریکی                                                لامپ: الکتریکی به گرمایی و تابشی

موتور حرارتی (دیگ بخا و یا لوکوموتیو قطارها): شیمیایی به مکانیکی

شعله آتش: شیمیایی به تابشی و گرمایی

 

5- بچه ها یادتان می‌اید چگونه انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کردیم؟

همان‌طور که می‌دانید ژنراتور و دینام وسایلی هستند که امروزه ما برای تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی از آنها استفاده می‌کنیم اما در آزمایشگاه کار عملی که ما انجام دادیم آن بود که یک سیم پیچ را که به باتری وصل نبود به گالوانومتر(وسیله اندازه‌کیری آمپر و یا جریان الکتریکی وصل کردیم) متصل کردیم واین سیم پیچ را در دهانه یک آهنربا جلو و عقب بردیم دیدیم که در گالوانومتر جریان الکتریکی به وجود آمد.

 

6- یک لیوان یک بار مصرف را در زیر یک آونگ قرار می‌دهیم. به نظر شما برای این که لیوان در هنگام برخورد با گلوله آونگ با شدت بیشتری پرتاب شود چه تغییراتی در آونگ باید ایجاد شود؟

بچه ها برای این که اونگ با شدت بیشتری پرتاب شود باید جسمی که به آن بر خورد می‌کند انرژی بیشتری داشته باشد برای این کار ما باید انرژی پتانسیل اولیه آونگ را زیاد کنیم همان‌طور که می‌دانیم انرژی پتانسیل به جرم جسم و فاصله آن از سطح زمین بستگی دارد به این منظور ما باید یا جرم گلوله را بیشتر کنیم یا گلوله را از زاویه بزرگتری رها کنیم و یا این که طول آونگ را بلندتر کنیم.

 

7- سطح شیب‌دار آزمایشگاه که یادتان هست. همان‌طور که حتماً یادتان هست برای زیاد کردن ارتفاع جسم بر روی این سطح کافی بود زائیه سطح را تغییر دهیم.

گلوله‌ای را از سطح شیب‌دار رها می‌کنیم. به نظر شما سرعت گلوله به چه عواملی بستگی دارد؟!

تا آنجا که یادم هست یه روز یک معلم فیزیک یک پلی کپی به بچه ها داده بود تا با کمک خودشان بچه ها به این نتیجه برسند که بابا سرعت جسم در حال پایین آمدن به جرم آن بستگی ندارد. اما حالا می بینم تقریباً همه شما این موضوع را یادتان رفته!!! ولی خوب باز هم میگم که سرعت جسم در حال پایین امدن به جرم آن بستگی ندارد!

خوب پس به چه چیزی بستگی دارد:

1-   به اصطکاک سطح و به قول شما پستی و بلندی های سطح 2- و ارتفاعی که جسم را از آنجا روی سطح شیب‌دار رها می‌کنیم یعنی هر چه زاویه را بیشتر کنیم ارتفاع بیشتر شده و در نتیجه سرعت جسم در نقطه پایین سطح شیب دار بیشتر خواهد بود.

 

یک نکته خیلی مهم: لطفاً عواملی را که مقدار انرژی جنبشی به ان بستگی دارد را با عواملی که سرعت به آنها بستگی دارد اشتباه نکنید. این نکته را هم نوشته بودم که در سؤال بالا جرم را ننویسید که شما هم اصلاً گوش نکرده  بودید

 

/ 14 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی

بچه ها مهديه درست ميگه من اين اشتباه رو البته درست کردن امشب!

گلنوش

سلام: با تشکر از زحمت شماُ لطفا در اين صفحه آزمايشگاه مجازی فيزيک را هم اضاغه کنيد و يا سايت هايی را معرفی کنيد که در آن ها اين مورد هم باشد. دوستون دارم.

زهره رضايت

سلام دستتون درد نکنه جواب سوال ها رو نوشتيد مزاحم هميشگی زهره دوستتون دارم هميشه

نيكا

سلام از اين كه جواب سوال ها را نوشتيد بي نهايت ممنونم. در سوال ۲ خط دوم به جاي جرم نوشته ايد وزن.هميشه جواب پلي كپي ها رو بديدو لطفا چند تا نمونه سوال براي امتحان ازمايشگاه را هم بدهيد .به خاطر بارون امتحانابراي

نيكا

راستي قهرمان شدن تيم هميشه قهرمان استقلال و بردن كفش طلايي توسط عنايتي رو به همه ي استقلالي هاي گل تبريك ميگم. تا چشم همه ي پرسپوليسي ها در اد. صورت شما پرپوليسي عزيز بعد از ديدن پيام

سلام خانوم کبريايی خيلی دوستتان دارم ببخشيد سر کلاس خنگ شده بودم ولی خب بی دليل نبود!!! با اينکه يه ذره زوده ولی (روز معلم مبارک) ببخشيد اراجيف نوشتم

سلام خانوم کبريايی خيلی دوستتان دارم خيلی خيلی دوستتان دارم ببخشيد چرت و پرت نوشتم !! خداحافظ

صبا الوند

سركار خانم كبريايي كه هميشه قيافه تان خوشحال است يا ناراحت يا عصباني روز معلم بر شما مبارك

مهتا امينی

هميشه ما ۴/۱ ها بيشتر از ۲/۱ ها به وبلاگ سر ميزنيم.می خواستم به مهديه بگم خيلی تقليد کاری که مثل من اصلاحيه مينويسی.تازه روز معلم هم مبارک.

مامان بزرگ

انقدر۴/۱ ۲/۱ نکن برات خوب نيست