بچه ها به جای اين همه اينرنت بازی که می کنيد بريد اين file ها رو حتما بر داريد.

مهتا:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

چطوری می شه نیروی تکیه گاه رو را اندازه گرفت؟!

با همون ترازو ها که وزنمون رو اندازه می گیریم. یادت هست تا حالا چند بار بهتون گفتم بچه ها ترازوهاتونو ببرید توی اسانسور ببنید نیروی تکیه گاهتون موقع پایین و بالا اومدن فرق می کنه( که بفهمید نیروی تکیه گاه برابر فقط وزن نیست)

سرعت به چی ربط داره و چه جوری به دست می اد و کجا سرعت از همیشه بیشتر است؟1

سوال خوبی کردی! بیا از اول شروع کنیم . یه جسم روی زمین ساکنه! ما بهش نیرو وارد می کنیم. جسم ما شتاب پیدا می کنه! این که چقدر شتاب پیدا می کنه هم که می دونی به چی ربط داره دو تا چیز: هر چی نیرو بیشتر باشه شتاب بیشتر می شه و هر چه جرم جسم کمتر باشه باز هم شتاب بیشتر می شه! و خوب وقتی شتاب بیشتر بشه در طول زمان هم سرعت سریع تر زیاد می شه! پس ما هر چی زمانمون بره جلوتر هی سرعت زیاد و زیادتر می شه (البته به شرطی که هنوز اون نیرو وجود داشته باشه) و به محض این که نیرو رو برداریم چون دیگه شتاب وجود نداره پس ما تغییرات سرعت هم نخواهیم داشت  و در نتیجه سرعتمون ثابت می شه! (پس در کل سرعت به چهار چیز ربط داره: اندازه نیرو، جرم جسم، زمان و الیته سرعت اولیه)

و این که چه حدی وجود داره در مکانیکی کلاسیکی که ما می خونیم برای سرعت هیچ حدی وجود دنداره می تونه هی زیاد و زیاد تر بشه ولی توی مکانیک کوانتومی بیشترین حد سرعت رو ثابت می کنن سرعت نوره!

غزاله:

نمودار سرعت-زمان چه طوری می تونه منحنی بشه؟!

خوب گفتیم در چه شرایطی نمودار خطی می شه؟ در صورتی که شتاب ثابت باشه. چه طوری شتاب ثابته؟ در صورتی که نیرو ثابت باشه! خوب حالا اگه نیرو ثابت نباشه چی می شه شتاب هم ثابت نیست و در نتیجه نموار سرعت-زمان هم خطی نمی شه! دلیل نداره این مثال رو خوب بفهمی چون باز هم براتون زوده!(نمونه اش هم سرعت یه جسم هنگام برخورد به یه فنره! وقتی یه جسم به فنر می خوره خوب چون فنر اول هیچی جمع نشده پس به جسم نیرویی وارد نمی کنه اما یه لحظه که بگذره خوب یه ذره جمع می شه برای همین یه ذره نیرو به جسم وارد می کنه یه ذره دیگه که بگذره بیشتر جمع می شه و در نتیجه یه ذره بیشتر نیرو در خلاف جهت حرکت جسم به اون وارد می کنه! می بینی نیرو ثابت نیست برای همین هم شتاب نیست و در نتیجه اگر نمودار سرعت زمانشو بکشی یه خط راست نمی شه! کاملا یه منحنی می شه!

لیلا و شیرین:

در مورد برایند نیرو ها پرسیده بودید؟!

بچه ها این برای شما ها می گم زوده ! اصلا من نمی دونم اینو برای چی می خواین! من حدس می زنم برای بقیه چرا این سوالها مطرح می شه! برای همین من فقط جوابشو بهتون می گم و خیلی براتون توضیح نمی دم چون باید با شکل براتون خووب توضیح بدم که نمی شه! ببینید بچه ها برایند نیروها این طوریه: اگه ما دو تا بردار داشته باشیم بخوایم جمعشونو بد.ونیم یکی از بردارها  رو برمی داریم بعد سر بردار دوم رو به ته بردار اول وصل می کنیم(اگه وصل نشده این کار رو می کنیم) و سپس سر بردار اول رو به ته بردار دوم وصل می کنیم! (بازم می گم اینو برای چی می خواین؟)

بچه ها لطفا خودتون رو با چیزهای سخت و به درد نخور گیج نکنید! قراره یه امتحان معمولی از شما گرفته بشه! نمی خواین که المپیاد بدید که از این سواله می کنید اینو به همه تون می گم!

در مورد اون سوال که اگه با یه جکش بتونیم یه میخ رو در تخته فرو کنیم و اگه نیروی ما 10 نیوتن باشه بگید نیروی تکیه گاه چقدره سوال کرده بودید؟!

نیروی تکیه گاه از کجا به وجود می اد؟! جسم ما به سطح نیرو وارد می کنه وبنا براین سطح هم اگه قدرت و تحمل اون نیرو را داشته باشه یه نیرویی مساوی و در خلاف جهت به جسم وارد می کنه! حالا اگه ما یه نیروی 10 نیوتنی وارد کردیم و تخته نتونسته این نیرو را تحمل کنه و فرو بره یعنی چی؟1 یعنی این که نیرویی که تخته می تونسته تحمل کنه کمتر از 10 نیوتن مثلا 8 نیوتن و بقیه نیرو صرف می شه صرف فرو رفتن میخ توی تخته!

مهسا:

این که چرا اگه انرژی کشسانی مکانیکی هست فقط پتانیسل هست؟!

اون مو قع هم گفتم به اینجا ماجرا گیر ندید! انرژی کسانی یه نوعی ار انرژی مکانیکی هست که فقط پتانسیله! ولی اصلا لازم نیست شما ها اینو یاد بگیرید. ما دو تا انرژی داریم جدای از هم انرزی کشسانی و انرژی مکانیکی! الان هم اخر سال نمی خواد اطلاعاتتون رو تصحیح کنید چون قاطی پاطی می کنید.

گفته بودی که من بهت گفته بودم هر نیروی انرزی هست ولی هر انرژی نیرو نیست!

منظور من این بوده که اگه نیرویی داره به یه جسمی وارد می شه مسلما یه جسم دیگه ای وجود داشته که انرژی داشته و به جسم نیرو وارد کرده ولی خوب مثلا یه توپ رو تو هوا نگه داشتیم جسم ما انرژی داره می تونه هم اگه خورد زمین به زمین نیرو وارد کنه ولی خوب چون هنوز نخورده پس نیرویی هم وارد نمی کنه!

در مورد این که چرا گرانش باعث چرخیدن می شه پرسیده بودی؟

ببین جان من دست از سر این موضوع بر دارید. ببین فرض کن تو داری همین طوری صاف صاف داری میری یکی می اد تو رو عمود بر راستایی که داری میری هول میده چه اتفاقی می افته خوب تو یه ذره از مسیرت خارج می شی دیگه یعنی دیگه صاف نمی ری داری منحنی می ری. یه لحظه بعد حالا تو تصمیم گرفتی که توی همون راستایی که اون ادمه مجبورت کرده ره بری ولی اون دوباره تو رو در راستای ععمود بر حرکت جدیدت حول می ده پس تو دوباره کج می شی و به همین ترتیب!

 

فقط یه چیزی رو بدونید نیروی گرانش یه نیروی د تایی یعنی باید دو تا جسم وجود داشته باش تا این یرو به وجود بیاد وقتی به وجود اومد یه نیرو به یه جسم وارد می شه و یه نیروی دیگه درست مساوی و در خلاف جهت قبلی به اون یکی جسم. اصلا هم مهم نیست که کدوم جسم بزرگه کدوم کوچیک! نیروها با هم برابرند! و این که هر جسمی داره اون یکی جسم رو می کشه!

 

 

بچه ها بازم می گم خواهشا درسهایی که سر کلاس بهتون گفتم و همین چند تا FILE رو که گذاشتم توی این ID یاهو و چیزایی که از قبل براتون گذاشته بودم رو بخونید براتون بسه!

/ 2 نظر / 7 بازدید
ليلا

به نام خدا سلام لطفا" به سوال های زیر پاسخ دهید : 1. چرا ماه روی زمین و زمین روی ماه نمی افتد ؟ 2. فرق نیرو با انرژی چیست ؟ 3. چه فرمول های فیزیکی را برای امتحان باید حفظ باشیم ؟ 4. آیا امتحان سؤال امتیازی دارد ؟ خداحافظ لیلا

مهتا

خيلی ممنون.