چرا ماه روی زمین و زمین روی ماه نمی افتد ؟
فرق نیرو با انرژی چیست ؟
چه فرمول های فیزیکی را برای امتحان باید حفظ باشیم ؟
آیا امتحان سؤال امتیازی دارد ؟<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

لیلا جان من که فرق انرژی و نیرو رو همین جا تا حالا یه عالمه است که توضیح دادم ولی الان همه چیزهایی رو که توی چند تا پست برای بقیه نوشته بودم برات می ذارم!

 

"ببين رومينا نيرو و انرژی تقريبا مثل ماجرای اين که اول مرغ بود يا تخم مرغ می مونه! هر جسمی که انرژی داشته باشه چه از نوع پتانسيل چه از نوع جنبشی قابليت اين رو داره وقتی خورد به يک چيزی به اون نيرو وارد کنه باعث حرکت اون جسم بشه و درواقع اين نيرو وارد کردن در حين ضربه خوردن باعث می شه مقداری از انرژی خودشو به جسم ساکن بده! به زبون ساده بايد اين طوری گفت اگه يه جسمی انرژی داشت قابليت اينو داره که به يه جسم نيرو وارد کنه ولی اين نيرو کی به يک جسم ديگر اعمال(وارد) ميشه زمانی که جسمی که انرژی داره به يه جسم بدون انرژی برخورد کنه! دست ما که انرژی داره به يه ميز برخورد می کنه پس دست ما قابليت اينو داره که به ميز نيرو وارد کنه و در صورت امکان اونو حرکت بده!"

 

"بعد این که اول تخم مرغ بوده یا مرغ! در این زمینه می شه گفت تقریبا اول انرژی بوده و از انرژی نیرو تولید شده دلیلش هم اینه که منشا تمام انرژی ها و نیروهای روی زمین انرژی تابشی خورشیده!"

 

"گفته بودی که من بهت گفته بودم هر نیروی انرزی هست ولی هر انرژی نیرو نیست!

منظور من این بوده که اگه نیرویی داره به یه جسمی وارد می شه مسلما یه جسم دیگه ای وجود داشته که انرژی داشته و به جسم نیرو وارد کرده ولی خوب مثلا یه توپ رو تو هوا نگه داشتیم جسم ما انرژی داره می تونه هم اگه خورد زمین به زمین نیرو وارد کنه ولی خوب چون هنوز نخورده پس نیرویی هم وارد نمی کنه!"

 

در مورد این که چه فرمول هایی رو هم باید حفظ کنید من فقط بهتون می گم که فرمول گرانش رو حفظ نکنید. بقیه فرمولها رو هم خدا وکیلی نه یادمه نه می دونم! فقط فرمول هایی که مربوط به فرمول نویسی بودند رو لازم نیست حفظ کنید. فرمول رو به فارسی می گیم باید به فرمول بنویسید.

سوال امتیازی رو هم نمی دونم.

 

اولا از اونجا که زمین خیلی سنگین تره اگه قراره چیزی روی چزی بیفته اون ماهه! بعد هم توی برایند نیروها بهت گفتم که حالا فرض کن به جای نیرو سرعت باشه! ماه چون وقتی از زمین جدا شده یه سرعت اولیه داشته که می خواسته از زمین دور شه ملی توی میدانه جاذبه زمین گیر افتاده و با اون سرعت اولیه توی یه شعاع خاص قرار گرفته! یعنی این فاصله از زمین با سرعت ماه و هم چنین نیروی جاذبه بین زمین و ماه کاملا متناسب است. ماه می خواد به خاطر انفجار یکه رخ داده از زمین دور بشه و زمین با نیروی جاذبه اش اونو گیر انداخته! همون کاری که خورشید با زمین کرده! فقط اگه زمین از جاش یه ذره تکون بخوره همه چیز به هم می ریزه و ممکنه یکی از این جسم ها بریزه روی ان یکی یا کلا ماه همیشه از نزدیکی زمین دور شو! البته همه چیز به این کشکی هم نیست ها!

 

 

 

 

/ 2 نظر / 446 بازدید
ساجده

خانم کبریایی اول ازهمه امیدوارم موفق باشید فکر می کنم درمورد این سوال کامل توضیح نداده باشید يعنی حداقل من که هيچی نفهميدم ساجده

خانوم ولی يه جسمی که تو دست ماست نيرو هم وارد ميکنه