خوب حالا بريم سر بقيه مطالب.

اول اين که اگه پست قبلی رو نخونديد اول بريد اونا بخونيد بعد بياين بالا يعنی هميشه از پايين شروع کنيد بخوندن!

کجا بوديم؟!

آهان اول بريد مداد کاغذتون رو بياريدها! يادتون هم هست که اينترنت هاتونو قطع کنيد.

فنر:

فنرها جسمهايی هستند که با اعمال نيرو فشرده ميشن يا کش می آن. اگه يه فنری رو بکشيم يا فشار بدين بسته به نوع فنر و اندازه نيرويی که ما بهش وارد کرديم تغيير طول می ده! فنر ها يه طول آزاد دارند که قبل از اين که بهشون نيرويی وارد بشه اندازه گرفته می شه و هميشه تغيير طول فنر نسبت به اين طول آزاد فنر حساب می شه! يعنی اين که اولا در فنرها تغيير طول فنر مهمه و نه طول ثانويه اونها (تو رو خدا اينو يادتون بمونه!) و دوم اين که ما برای تعيين تغيير طول فنر به ازای يه نيرو بايد از نسبت تناسب استفاده کنيم. مثلا اگه يه نيروی ۴ نيوتنی يه تغيير طول ۶ سانتی در فنر ايجاد می کنه يه نيروی ۶ نيوتنی تغيير طول ۹ سانتی خواهد کرد.

 نسبت تناسبش رو بنويسيد می بينيد که درست می گم.

اينهايی که گفتم تغيير طول فنره يعنی اگه طول آزاد فنر ۱۰ سانت باشه توی دومی بعداز کشيدن می شه ۱۶ سانت و برای نيروی دومی می شه ۱۹ سانت.

يه نکته مهم بچه ها رفتار فنر توی کشش و فشار يه جوره! يعنی اگه به ازای فشار يه نيروی ۴ نيوتنی ۶ سانت فشرده بشه به ازای کشيدن يه نيروی ۴ نيوتنی همون ۶ سانت کش می آد. برای همين لازم نيست توی نسبت تناسب هاتون به اينکه کدوم داره فشرده می شه و کدوم داره کش می اد توجه کنيد فقط تغيير طول را حساب کنيد بقيه اش ديگه معلومه!

يه چيز ديگه در مورد فنر اين که بتونيد شخيص بديد ازروی نمودار کدوم فنر سفت تره! می دونيد که هر چی يه فنر سفت تر باشه تغيير طولش به ازای يه نيروی ثابت کمتره! پس ببينيد کدوم فنر کمتر تغيير طول داده اون فنر سفت تر است.

تکيه گاه:

نيروی تکيه گاه هميشه هميشه عمود بر سطح است و از حرکت جسم در راستای عمود بر سطح جلوگيری می کنه! نيروی تکيه گاه معمولا مانع از افتادن اجسام می شه ولی اگه اين نيروی تکيه گاه کم باشه نمی تونه مقاومت کنه و جسم در اون فرو می ره! مثل ميخ که توی تخته فرو می ره!

نيروی تکيه گاه به علت جاذبه بين مولکولهای سطح به وجود می اد اگه مولکولها بتونن نيروی وارد شده بهشون رو تحمل کنن که يه نيروی مساوی در خلاف جهت به جسم وارد می کنن که به اون می گن نيروی تکيه گاه و اگه نتونن که گفتم مثل يه ادم توی مرداب فرو می رن!

اصطکاک:

هر دو تا جسمی که بر روی هم قرار دارند به علت اين که هر جفت انها پستی و بلندی دارند در هم فرو می رن و برای همين باعث می شن که دو تا جسم نتونن به راحتی بر روی هم حرکت کنند. به طور کلی اصطکاک خيلی چيز خوبی نيست چون خوب حرکت رو سخت می کنه و برای اين که اين نيرو رو کم کنيم بايد يه کارهايی انجام بديم:

 ۱-مثلا از روغن کاری بين دو تا سطح استفاده کنيم

۲-بين دو تا سطح چرخ بذاريم يعنی اين که به جای اين که تخته چوب رو روی زمين بکشيم بين زمين و چوب يه چند تا چرخ بذاريم که حرکت اسونتر بشه!

۳- اگه جسم ما توی هواست و اصطکاک هوا مزاحم است شکل جسممون و طوری بکنيم کمتر بهش نيروی اصطکاک هوا وارد بشه(مثلا پژو ۲۰۶ بسازيم به جای پيکان)

۴- صيقلی کردن سطح ها. البته نبايد خيلی هم دو تا سطح رو صيقلی کرد چون اون وقت سطح ها اون قدر صاف می شن که مولکولهای دو جسم به هم می چسبند و نمی ذارن دو تا جسم روی هم حرکت کنند.

ولی خوب اصطکاک يه جاهايی هم خوب هست

۱- مثلا وقتی با مداد روی کاغذ مينويسيم اگه اصطکاک بين نوک مداد وکاغذ نبود ما نمی تونستيم چيزی بنويسيم

۲- يا اين که وقتی داريم راه می ريم اين اصطکاک که به ما کمک می کنه بتونيم راه بريم يا بتونيم توی پيچ ها دور بزنيم و ...

خوب ولی حالا اين نيروی اصطکاک به چه چيزهايی ربط داره به چه چيزهايی ربط نداره:

۱- اول اين که اگه ما يه جسم داشته باشيم که روی يه سطح ديگه باشه و حرکت نمی کنه و ما بخوايم که شروع به حرکت کنه اولش بايد به نيروی اصطکاک غلبه کنيم نيروی اصطکاکی که برای شروع حرکت احتياج داريم معمولا بيشتر از نيروی اصطکاک دو تا جسم وقتی در حال حرکت هستند می باشد. اون هم خوب به علت اينه که اين طوری سريع تر از توی پستی بلندی های همديگر در می ان!

۲- بعد هم اين که چيزی که واضح است اينه که خوب هر چی دو تا سطح به هم بيشتر فشرده بشن يعنی نيروی تکيه گاه بيشتر باشه پستی بلندی ها بيشتر در هم فرو می رن و اصطکاک زياد می شه!

۳- يکی ديگه جنس سطحه. هر چه سطح ها زبرتر باشن خوب مسلما اصطکاک هم بيشتر می شه!

۴- و يه نکته مهم که يادتون بمونه! اصطکاک به اندازه مساحتی که دو  تا جسم بر روی هم قرار دارند ربطی نداره يعنی فرقی نمی کنه يه جسم رو که همه سطحاش مثل همه از کدوم طرف روی زمين بکشيم (سطحی با مساحت ۱ متر مربع يا ۱۰ سانت مربع) هميشه اصطکاک يه جوره. علتش رو هم که بهتون گفتم بريد بخونيد!

اين هم اخرين نيرو:

راستش بچه ها اينو بذاريم برای بعد! فعلا اگه همين ها رو هم خوب ياد بگيريد هم من راضيم هم برای شما بسه بسه!

 

/ 11 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خانوم فيزيک

اگه فنر رو بکشيم فک می کنی چه اتفاقی می افته اول باز می شه تا به طول ازادش برگرده و بعد تا يه حدی خيلی عادی رفتار می کنه يعنی هر چی بکشيش باز می شه ولی اگه ديگه زياد از حد بکشيش اتفاقی که می افته اينه که فنر هی حلقه هاش از هم باز و بازتر می شه و وقتی فنر رو ول کنی ديگه به جای اولش بر نمی گرده اگه اين نيرو خيلی خيلی زياد باشه هم فنر از وسط ژاره می شه خوب چون مسلما نمی تونه اين نيرو رو تحمل کنه!‌ولی اصلا سوال بی ربطی نبود ها! جای پرسيدن داشت!

سلام خانوم کبریایی خیلی دوستتان دارم خانوم دستتون درد نکنه ضايع نشدم (به مخم هم اميدوار شدم

سلام چطوری؟

مرسی از اينکه مطالب مهم را نوشتيد

مخلص شما مهدیه خانبگیkooroshe kabir

سلام خانوم،‌من دوباره اومدم نه،‌ اشتباه نکنین. درسته که قول دادم نیام اینجا و همش نظرات بی خود ندم ولی اندفه واقعا سوال دارم. می دونین چیه؟‌ بدون نام برای شما نوشته که اگه همون نیرویی رو که به فنر واردمی کنیم تافشرده شه+ نیروی هدر رفته رو صرف کشیدن فنر کنیم چی می شه؟ لااقل من اینطوری فکر می کنم ولی شما اینو نگفتین. شما فقط گفتین که اول باز می شه و بعد اگه بازم بهش نیرو وارد کنیم داغون می شه. ولی حالا سوالم اینه که اگه نیرویی رو که صرف کردیم تا فنر فشرده شه+ نیروی هدر رفته کنیم،‌ فنر ثابت می شه؟‌ یعنی به طول آزاد و اولیه اش برمی گرده،‌ یا اینکه نه باز می شه و کمی خراب می شه،‌یا ...... به هرحال این واقعا یه سوال جدیه!

مهديه تو که ديگه می دونی بدون نام کيه ؟

سلام خانوم کبريايی خيلی دوستتان دارم خانوم يعنی بايد اين همه چيزو ياد بگيريم؟خواهش می کنم اگه تونستين فردا بيايد (اگه التماس کنم چی؟)

سلام خانوم

خب دستتون بازم درد نکنه لطفا به سوالم که تو قسمت نظرات قبلی نوشتم ج بدين

بچه های بد که ديگه قول دادن خوب باشن

خانوم سلام من اين پيامو همه جا می نويسم که بلاخره يکيشونو بخونید ما از همه ی بچه ها و خانوم کبريايی معذرت ميخواهيم بابا ببخشيد تو رو خدا خانوم به خدا ما قصد توهين به کسی رو نداشتيم

vvvvvvvvvvvvvv.ssssssssss

خانم به قول مهديه عکس معوف من هم