بچه ها لطفا این قسمت و قسمت سرعت رو بخونید. اگه هم نمی تونید شکلها رو ببینید. برید پایین هر شکل یه ادرس هست. کلیک راست بکنید. گزینه دوم اینه open in new windows روی اون برید حتما می تونید برید شکلها رو ببینید!<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

راستش یکی تون گفته بود که من بیشتر مطلب براتون بذارم! راستش بچه ها اون قدرها هم که فک می کنید راحت نیست. من کلی باید برای هر کدومشون وقت بذارم! چون من جز این کار هزار تا درس و مشق هم دارم! محض نمونه بنده به خاطر اون مطالب سرعت حدود یک روز و نیمم کاملا پر شد و بنابراین دست از کشیدن کتابی که داشتم می خوندم کشیدم و دست بر قضا استاد عزیز بنده منو برد پای تخته و من چیز خاص به درد بخوری بلد نبودم! ولی باز سعی خودمو می کنم!

بعد هم بچه ها شما ها بپرسید که چی می خواین! در موردامتحان که خوب مسلما نه می خوام ونه میتونم حرفی بزنم! در مورد درسها هم که راستش اگه شتاب هم براتون بنویسم دیگه هر چی مطلب درسی بوده براتون گذاشتم! تازه اون سایت آموزش وپرورش قم هم که تا حالا صد دفعه بهتون گفتم برید ببنید!

 

دفع قبل یه چیزایی برای مهتا توی پست قبلی در مرد شتاب توضیح دادم پس اول اونو برید حتما بخونید بعد بیایید بقیه اینو بخونید!

 

گفتیم وقتی سرعت جسم در طول زمان عوض می شه یعنی جسم ما شتاب داره! اگه سرعت ما هی زیاد و زیادتر بشه می گیم سرعت ما شتاب افزاینده داره و اگه شتاب ما کم و کمتر بشه می گیم شتاب کاهنده داره! یعنی ماشین موقع گاز دادن شتاب افزاینده و موقع ترمز گرفتن شتاب کاهنده داره! اصلا می دونید چیه بچه ها اگه یه جسمی داره میره در یه جهتی و یه نیرویی در همون جهت بهش وارد بشه مسلما سرعت جسم رو زیاد می کنه پس جسم ما شتاب افزاینده داره ولی اگه جسم داره در یه جهتی می ره و یه نیرویی در خلاف جهت حرکتش بهش وارد بشه جسم ما شتاب کاهنده می گیره!

<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" />

 

 

 http://f2.grp.yahoofs.com/v1/8HR0RJz44cFzaS53B3Y3ifydcGCjQZg2piqj1HqwTrwOp39kxO4Lf3sf7RhjFKXY3U0YYlvxJthsY-Buq3hC4Q/a1.JPG

به شکلهای زیر نگاه کنید.

 

 

 http://f1.grp.yahoofs.com/v1/8HR0RMPFO5xzaS53r6RZJW7s-izGMwDfK2jBJvUMVOyRLEOURPUEQnTAxj-3cnp-V51CgOVQWgoTI4B3HvS6MQ/a2.JPG

بچه ها الان من می خوام اولا بگم این نمودار داره چه حرکتی رو نشون می ده ثانیا بگم کجا ها شتاب افزاینده و کجاها شتاب کاهنده داره!

ببینید بچه ها ماجرا این طوریه که مثلا یه ماشینی با سرعت اولیه 1 متر بر ثانیه شروع به حرکت می کنه!(نقطه A) بعد تا زمان (نقطه B) هی سرعتش زیاد و زیادتر می شه و وقتی به نقطه B رسید دیگه راننده پاشو از روی گاز بر می داره و حالا دیگه ماشین با سرعت ثابت حرکتش رو تا (نقطه C) ادامه میده! بعد راننده ترمز می گیره تا این که در (نقطه D) ماشین سرعتش صفر میشه و سرعت صفر شدن یعنی این که ماشین برای یه لحظه می ایسته و بعد همون طور که میبینیم از (نقطه D ) تا (نقطه E ) سرعت جسم منفی می شه! بچه ها می دونید سرعت جسم منفی می شه یعنی چی؟! یعنی این که ماشین مثلا اگه داشته از موقع حرکت تا به حالا  به سمت راست حرکت می کرده از این به بعد جهت حرکتش رو عوض می کنه و به سمت چپ حرکت می کنه و برای این که بشه نشون داد که یه دفعه حرکتش به سمت راست و بقیه میر به سمت چپ هست! اگه به سمت راست باشه با علامت مثبت و اگه به سمت چپ باشه با علامت منفی نشون می دن! بعد از این که جسم در نقطه D متوقف شد برای یه لحظه جهت حرکتشو عوض کنه و این بار هم دوباره سرعت زیاد می شه ولی این بار در جهت منفی تا برسه به نقطه E برسه (مثل این که ماشین در نقطه D دور بزنه و دوباره شروع به گاز دادن بکنه تا به نقطه E برسه) بعد وقتی ماشین به نقطه E رسید این بار دوباره هی سرعتش کم می شه و کم میشه تا دوباره به نقطه F برسه. برای این کار راننده لازمه در بین نقطه E تا F ترمز بکنه . در نقطه F دیگه ماشین متوقف می شه و این ار دوباره سرعتش مثبت می شه یعنی ماشین یه بار دیگه دور می زنه و در جهت مثبت دوباره شروع به گاز دادن می کنه!

بچه ها امیدوارم فهمیده باشید چون تا حالا من همچین چیزی رو براتون سر کلاس نگفته بودم! خیلی سخت نیست اگه نفهمیدید یه بار دیگه بخونید اگه باز خوب متوجه نشدید ازم بپرسید!

 

http://f2.grp.yahoofs.com/v1/8HR0RLYAmbNzaS53lycCmvMT4Dll1D95vkTwcoRn0JC2En7A9R5r-6b2dgCviZkAAVEi2RrQmDVgz-IFNrnDNA/a3.JPG

 

مسیر A تا B: چون سرعتش داره از 1 به 6 می رسه شتاب افزاینده است.

مسیر B تا C: سرعت ماشین ثابت است پس شتاب صفر و سرعت یکنواخت است.

مسیر C تا D: سرعت جسم از 6 به صفر می رسد پس شتاب کاهنده است.

مسیر D تا E: سرعت از صفر به 5 در جهت چپ می رسد. پس شتاب افزاینده است.

مسیر E تا F: سرعت از 5 به سمت چپ به صفر می رسه. پس شتاب کاهنده است.

مسیر F تا G: سرعت از صفر به یه عدد رسیده پس شتاب کاهنده است.

یه نکته خیلی خیلی مهم: ببنید بچه ها توی نمودار سرعت-زمان  برای این که بگید کجا شتاب کاهنده است کجا افزاینده؟! کارتون خیلی راحته! اصلا به منفی عدد کار نداشته باشید. فقط عدد سرعت رو بدون علامت مورد بررسی قرار بدید. یعنی مثلا سرعت در نقطه E برابر 5- است و در نقطه F برابر صفر است. شما به علامت منفی 5- کاری نداشته باشید. پس سرعت نقطه E برابر 5 است و سرعت نقطه F برابر صفر است پس شتاب از E به F کاهنده است. به همین راحتی؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!

 

 

اما حالا اصلا تعریف ریاضی شتاب چیه؟

شتاب یعنی این که در هر ثانیه چقدر به سرعت ما اضافه می شه و یا کم می شه.

وقتی می گیم شتاب 5 متر بر مجذور ثانیه است یعنی در هر ثانیه 5 متر بر ثانیه به سرعت ما اضافه می شه و این یعنی این که هر ثانیه به نسبت ثانیه قبلش ادم بیشتر جلو میره!

 

 

 

 http://f1.grp.yahoofs.com/v1/8HR0RLHLMf5zaS53BiL1yMiJH4DIAY7i3dtXEqwCVq4Ml3ynojBrM2HKCsM6SQ_b3e2Aow3VTVK6ZsUrKrZpWg/a4.JPG

بچه ها این رابطه خیلی رابطه مهمی هست ها مخصوصا قسمت دومش! یعنی حتما باید سرعت لحظه دوم رو منها سرعت لحظه اول کنیم تا اگه شتاب منفی می شد توی محاسباتمون هم معلوم بشه.

 

 

خوب شتاب رو حالا که توضیح دادیم باید ببینیم که شتاب چطوری به وجود می اد:

بچه ها فقط یه جسم در یک صورت شتاب می گیره و اون هم اگه به جسم نیرو وارد بشه. اما این که اگه به جسم نیرو وارد شد جسم ما چقدر شتاب می گیره اولا به اندازه نیرو ربط داره و ثانیا به جرم جسمی که بهش نیرو وارد می شه! هر چی نیرو بیشتر شه شتاب هم بیشتر می شه و هر چی جرم کمتر باشه در نتیجه زور (به زبون فیزیکی:اینرسی) جسم هم کمتر بوده و جسم بیشتر شتاب می گیره! چیزی که جلوی شتا گرفتن هر چه بیشتر جسم رو می گیره اصطکاک هست که در خلاف جهت نیروی شتاب دهنده به جسم وارد می شه!

 

بچه ها چیزی که شماها فعلا یاد می گیرید فعلا حرکت با شتاب ثابت است.

اگر شتاب جسم صفر باشه یعنی این که جسم ما تغییر سرعت نداره و با سرعت ثابت به حرکت خودش ادامه میده. توی قسمت قبل در سرعت یه نمودارهایی کشیده اند. در جاهایی در مورد سرعت یکنواخت صحبت کردم که می تونید برید شکلهاشو ببینید(یعنی حتما برید ببینید)

 

یکی دیگه هم این که به جسم یه نیروی ثابت وارد شه اگه به جسم یه نیروی ثابت وارد شه پس جسم هم یه شتاب ثابت می گیره (البته یه عدد غیر از صفر است) که در این شرایط سرعت جسم نسبت به زمان یه خط می شه. توی شکل ماشینهای قسمت قبل نمودار سرعت-زمان اونها کشیده شده! برید ببینید!

 

 

حالا محض نمونه یه مسئله هم براتون حل می کنم!

نمودار شتاب-زمان جسم زیر را بکشید.

 

 

 

بچه ها چند تا نکته رو یادتون باشه:

1- هیچ وقت شتاب متوسط و یا سرعت متوسط رو برای یه نقطه به دست نمی ارن. یعنی نمی گن سرعت متوسط نقطه A چیه بلکه می گن سرعت و یا شتاب متوسط در فاصله زمانی بین AB چقدر است. که باید از همون رابطه هایی که بهتون گفتم استفاده کنید.

2- اگه در نمودار مکان-زمان نمودار یه خط راست شیبدار شد. سرعت یکنواخت است پس شتاب صفر است

3- اگه در نمودار سرعت-زمان نمودار یه خط راست شیبدار شد. حرکت شتابداره و شتاب ثابته! (توی شکل بالا هم از اونجا که سرعت در همه فاصله ها یه خط راسته پس شتاب بین هر دو نقطه ثابته)

 

 

 

بچه ها اینا رو خوبه خوب یاد بگیرید هر جاییشو هم که نفهمیدید حتما یا از من یا از یکی که بلده بپرسید!

 

/ 13 نظر / 52 بازدید
نمایش نظرات قبلی

خانم کبريايی ميخواستم يک تعريف خيلی خيلی کلی از گرانش برام بنويسيم متشکرم

روميناA

خانم کبريايی با عرض معذرت که ديروز شمارو نشناختم ميخواستم ۲ تا سوال بکنم ۱:اين جمله درسته؟در فيزيک جابه جايی مهم تر از مسافت است ۲:چرا جسمی که با سرعت ثابت حرکت می کند اجسام ساکن و متحرک را از يکديگر تشخيس نمی دهد

روميناA

خانم من هنوز نفهميدم سرعت جسم منفی ميشه يعنی چی؟ با تشکر از شما

خانم من تصاويرو ندارم هر چي رویopen in new windows کليک می کنم تصويری نمی آيد

روميناA

اميدوارم به همه ی سوالام جواب بدين خانم ببخشيد در نمودار مکان-زمان هميشه ی هميشه يک خط راست بوجود مياد؟

روميناA

خانم من قسمت تعريف ریاضی شتابو نفهميدم لطفا دوباره توضيح بدين با تشکر

روميناA

منظورتون از اين که( يک جسم اول بايد به اون نيرو وارد بشه تا شتاب بوجود بياد)اينه که يعنی بايد اول به حرکت دربيايد تا بعدش شتاب بوجود بيا؟

روميناA

خانم من هيچ کدوم از اون شکل های اون دختره و نمودار های اون ماشين رو ندارم دارم ديوونه ميشم خانم چی کار کنم؟ (حتما الان ميگين دیوونه بودی)

روميناA

خانم يادم رفت تو پيام قبلی بنويسم(با تشکر)

نااااااااااااااااااااااااااااازی

سلام اميدوارم حالتون خوب باشه فقط مي خواستم بگم مرسی از اطلاعاتی که در اختيار ما گذاشتيد تا یه بدبختی مثل من که میخواد فردا تحقیق تحویل بده ...