راستش من که خسته شدم هی بهتون گفتم دخترا درس بخونید شما ها هم نخوندید! ولی خواهشا قول بدید که دخترای خوبی باشید و امتحان میان ترم رو خوب بدید! البته من که سوال های امتحان رو خوب ندیدم (یعنی ترجیح می دم که نبینم!) ولی باید خیلی اسون باشه یعنی خیلی اسونتر از اون چیزایی که توی کلاس گفتیم! (خوب اشکال نداره این طوری سوادتون زیاد می شه غصه نمره رو هم نمی خورید) ولی برای این که درسها براتون دوره بشه من از اول شروع می کنم درسهای امتحان رو دوره می کنم:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

هر چند  توی اون پلی کپی که بهتون داده بودم تا اخر فنر یه دوره ای شده بود!

پس الان برید یه مداد و کاغذ بیارید بذارید بغل دستتون اینترنت ها تونو هم اگه کار دیگه ای ندارید قطع کنید و به جای این که بیخود اینترنت بازی کنید بشینید اینو بخونید!

ما در مورد نیروی چی گفتیم:

نیرو

اول این که واحد اندازه گیری نیرو نیوتن هست حالا مهم نیست این نیرو، نیروی وزن باشه نیروی اصطکاک باشه یا هر نیروی دیگه ای!

نیرو روی اجسام دو تا اثر می ذاره:

1-   تغییر سرعت (این تغییر سرعت می تونه هم باعث تغییر جهت سرعت بشه هم می تونه باعث اندازه سرعت بشه!) مثلا توی ترمز کردن نیرویی که بین زمین و چرخها به وجود می اید باعث کم شدن اندازه سرعت  می شه و خوردن توپ به دیوار باعث می شه که جهت سرعت عوض بشه!

2-   تغییر شکل (این تغییر شکل می تونه به صورت خم کردن، پیچاندن، کشیدن و فشار دادن و ... باشه) مثلا با فشار دادن قوطی نوشابه های فلزی باعث خم کردن بدنه اونها می شیم!

یه چیز دیگه در مورد نیروی اینه که نیرو دو تا مشخصه داره:

1-      اندازه

2-      جهت

مثلا ما نمی تونیم بگیم که به یه جسم نیروی 2 نیوتنی وارد شده بلکه حتما باید بگیم این نیرو در کدوم جهت هم بوده! چون اون وقت نمی فهمیم که جسم ما در کدوم جهت شروع به حرکت کرده! (این یعنی این که نیرو یک بردار است)

 

وقتی به یه جسم نیرو وارد می شه براش فرقی نمی کنه منشا نیرو کجا بوده. این نیرو می تونه ناشی از وزنش باشه می تونه ناشی از نیروی الکتریکی باشه و یا هر نیروی دیگه! ولی خوب هر نیرویی یه منشایی داره که به جسم وارد می شه! منشاهای نیرو را به دسته های زیر می شه تقسیم بندی کرد:

1-      گرانش

2-      فنر

3-      تکیه گاه

4-      اصطکاک

5-      الکتریکی

6-      مغناطیسی

خوب حالا از نیروی گرانش شروع می کنیم:

گرانش

بین هر دو تا جسمی که جرم داشته باشن نیروی گرانش وجود داره. یعنی جرم اول جرم دوم رو به طرف خودش می کشه و جرم دوم جرم اول رو دقیقا با همون نیرو به طرف خودش می کشه! یعنی نیروی گرانش یه نیروی کششی است. نیروی گرانش به دو تا چیز ربط داره

1-      جرم جسم ها

2-      فاصله جسم ها

یعنی اگه هر چه جرم جسم ها رو زیاد کنیم حالا فرقی نمی کنه کدومشون، نیروی گرانش بین اونها زیاد می‌شه! و دیگه این که هر چه فاصله بین دو تا جسم رو زیاد کنیم برای این که دو تا جسم از هم دور شدن کمتر به هم نیرو وارد می کنن! البته نیروی گرانش بین جسمهای کوچیک  مثلا حتی دو تا ساختمون بزرگ اونقدر کمه که نمی تونه باعث حرکت اونها بشه! از اونجا که نیروی گرانش در فاصله هم می تواند وارد شود نیروی میدانی است.

نیروی گرانشی که بین اجسام  و سیاره ها وجود داره نیروی وزن نامیده می شه! نیروی وزن نیروی گرانشی است که زمین ما رو به طرف خودش می کشونه و ما زمین رو به طرف خودمون می کشیم! این نیرو برای این قابل لمسه: چون یکی از جسمهای  زمینه و خیلی بزرگه و جرم زیادی داره! دليل این که این نیروی وزن می تونه ما رو حرکت بده اینه که جرم ما کمه و ما با این نیرو به حرکت در می‌آییم در حالی که جرم زمین اونقدر کمه که با این نیرو هیچ حرکتی نمی کنه! وزن و یا همون نیرو گرانش رو در هر سیاره می‌شه از این رابطه حساب کرد:

W=mg

که w وزن جسم در سیاره(نیوتن)، m جرم جسم(کیلو گرم) و g شتاب جاذبه (نیوتن بر کیلوگرم) است . شتاب جاذبه در هر سیاره با سیاره دیگه فرق می کنه و به جرم سیاره و شعاع اون ربط  داره! (برای این به شعاع سیاره ربط داره چون نیروی گرانش به فاصله دو جسم ربط داره و ما فاصله جسم رو از مرکز سیاره تا جسم در نظر می‌گیریم.) برای همین هم هست که وزن ما در کوه کمتره چون فاصله ما از مرکز زمین زیاد تر می شه! همون طور که می دونید مقدار g بر روی زمین برابر 10 است و مقدار g در کره ماه یک ششم شتاب جاذبه بر روی زمینه!

حالا یه نیرو هم از ته براتون توضیح می دم:

مغناطیسی

توی دنیا موادی وجود دارند که خاصیت مغناطیسی یا اهنربایی دارند. این مواد به سایر موادی که خاصیت آهربایی دارند و یا بعضی مواد دیگر نیرو وارد می کنند. مثلا دو تا اهنربا به هم نیرو وارد می کنند یا اهنربا اهن رو به طرف خودش می کشه! نیروی بین آهنربا و آهن همیشه از نوع کشش است یعنی این دو جسم همیشه به طرف هم جذب می شن در حالی که در مورد دو تا اهنربا این طور نیست! اهنربا ها دو تا قطب دارند که به N و S معروفند! اهنربا در قطبهای خود دارای قویترین نقاط مغناطیسی است. در اهنرباها قطبهای همنام همدیگر رو دفع می کنند و قطبهای غیر همنام  همدیگر رو جذب می کنند. پس نیروی بین دو اهنربا می تونه از نوع کشش یا رانش باشه.

ما با سه نوع اهنربا اشنا شدیم: میله ای و نعلی و حلقه ای! از اونجا که نیروی اهنرباها از فاصله می تواند به اجسام وارد بشه این نیرو هم یه نیروی میدانی است.

برای هر اهنربا میدان مغناطیس وجود داره که شکل اونها رو توی ازمایشگاه دیده‌اید. (این یعنی این قسمت رو برید توی پلی کپی هاتون درست نگاه کنید.) همان طور که دیده‌اید تجمع براده های اهن در اطراف قطبها بیشتر است و بقیه براده های اهن نیز به شکلهای خاص به دوراهنربا پخش می‌شوند(شکل میدان)

 

خوب تا همین جا فعلا بسه برید یه نفسی بکشید بقیه اش باشه تا بعد! تا قبل از امتحان بقیه اش رو هم می نویسم! راستی بچه ها اون سایت رو که براتون ادرسشو فرستاده بودم که هم درس داده بود هم سوال داشت حتما برای امتحان بخونیدش!

 

/ 9 نظر / 14 بازدید

سلام خانوم کبريايی خيلی دوستتان دارم ممنونم که برای ما از اين چيزها (که نميدونم اسمشون چيه )می نويسيد . فکر نمی کنم هيچ معلم ديگه ای اين کار ها رو کنه واقعا متشکرم خداحافظ

بی نام

سلام خانوم کبریایی خیلی دوستتان دارم خانوم من که پاک قاتی کردم اخه مگه این غلطه که ترازو نيرويی که زمين به ما وارد می کنه رو اندازه می گيره و اين ميشه وزن ما که به جرم ما ربط داره يعنی ترازو رو جوری درجه بندی کردن که نيرويی رو که اندازه می گيره تقسيم بر ده کنه؟اگه این طوری باشه پس وزن ما رو اندازه ميگيره و جرم ما رو نشون ميده پس اگه بریم ماه (ایشالا) چون وزن ما کمتر میشه جرم ما رو کم نشون می ده و باید درجه بندیشو عوض کنیم ترازو ی دو کفه ای هم در کفه ای که جسم نيست وزنه هايی ميذارن که نیرویی مساوی نيرو ای که زمین به اون جسممون وارد میکنه به اونا هم وارد کنه و این دو تا با هم برن و ترازو ثابت وایسه و فرق اين دوتا ترازو اينه که ترازوی دو کفه ای چون تو کره ی ماه يا ...هم نيروای که سياره به جسم و ارد ميکنه مساویه نیروییه که به وزنه ها وارد ميکنه جرم جسم درست می شه ولی تو يک کفه ای نمی شه چون درجه بندی تر

آرزو مسلمی

سلام خانوم ما برای نمايشگاه خيلی زحمت کشيديم . من تو ربات و هنر و نجوم بقيه هم تو چيزای ديگه ! خواهش ميکنم نمايشگاه رو ببينيد

سلام چطوری ؟

روز معلم مبارک

سلام چطوری ؟

راستی از نمايشگاه ما هم ديدن کنيد

زهره رضايت

سلام خانم کبريايی واقعا ممنون که کار مارو آسون کردید روز شما مبارک

رومينا

رومينا

خانوم مرسی که لااقل گذاشتين تو اين جا نظر بنويسيم خانوم اولا ببخشيد به خدا ديگه قول ميديم چت نکنيم به خدا قرار گذاشتيم بريم تو وبلاگ غزاله و مهديه(غميمرنغگ)چت کنيم ديگه قول ميديم چرت و پرت ننويسيم ومسخره بازی هم در نياريم پس لطفا دوباره بذاريد نظر بديم اخه بچه های ديگه چه گناهی کردن ؟(اينو بايد به خودمم بگم) خب بارم دستتون درد نکنه چون من بازم سوال دارم خانوم تو نمودار سرعت-زمان موقعی که سرعت داره زياد ميشه از کجا می فهميم که مساحت زير نمودار مسافتو نشون می ده ؟؟؟؟؟ اميدوارم اينجارو بخونيد