خوب حالا جواب سوالاتتون رو بدم!<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اول از لیلا خانوم و شیرین خانوم پایه:

ببینید بچه ها اولا که نمی خواد شما ها حالت کلی برآیند نیروها رو یاد بگیرید یعنی حالا فعلا زوده برای ما. ولی اگه بخواین من یه بار حالت ساده اش رو که می دونم حتما بلدید دوباره براتون توضیح می دم:

<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" />

 

 

بچه ها یادتون یه دفعه یه سوال بهتون داده بودم گفته بودم دیاگرام ازاد تراکتور و ادم و کنده وتیر رو بکشید. حالا جواب اون سوالها رو براتون گذاشتم! فک کنم منظور شما دو تا این بود که یه بار دیگه دیاگرام ازاد کشیدن رو توضیح بدم که بهتره جای توضیح دادن یه بار به این شکلها تووجه کنید و برای خودتون توضیح بدید چرا هر کدوم از نیروها کشیده شده است.

(اول برید پلی کپی عمل و عکس اعملهاتونو بیارید بذارید بغل دستتون بعد به شکلها نگاه کنید.

 

 

 

حالا در جواب سوال رومینا خانوم اعلایی:

1-  اره تقریبا می شه گفت جابه جایی مهمتر از مسافت هست البته خوب شاید یه موقع هم از تو خواستند که مسافت رو به دست بیاری! ولی خوب برای به دست اوردن سرعت هر فاصله زمانی جا به جایی توی اون زمان مهمه! مثلا یه بار دیگه هم گقتم اگه یه شناگر  10 ثانیه طول بکشه که طول 50 متری رو شنا کنه و 20 ثانیه طول بکشه بر گرده. در طول رفت سرعت اون متر بر ثانیه 5=10/50 خواهد بود و سرعت برگشت اون متر بر ثانیه  5/2=20/50  است. در حالیک سرعت اون در طی رفت و برگشت صفر است چون جا به جایی صفر است.

2-  بعدش کی گفته جسمی که سرعت ثابت داره نمی تونه تشخیص بده که کی متحرکه کی ثابته! اره درسته هر ادمی که داره توی ماشین حرکت می کنه خودش رو ساکن احساس می کنه و هر ماشینی هم که با سرعت اون داره در جهت حرکت اون حرکت می کنه رو ثابت فرض می کنه. یعنی اگه یه ماشینی با سرعت شما حرکت کنه و بیاد بغل ماشین شما همیشه بغل ماشین شما می مونه وشما فک می کنید خوب چون خودتون ساکنید اون هم ساکنه! اما شماها اگه یه ادمی رو بغل خیابون ببینید احساس می کنید درست اندازه سرعت شما داره بر عکس جهت حرکت شما حرکت می کنه در حالی که اگه یه ماشین از بغل دستتون رد شه و سرعتش بیشتر از شما باشه خوب چیزی که می بینید اینه که یه ماشین با یه سرعت نه چندان زیاد(حواستون باشه شما خودتون رو ثابت احساس می کنید و برای همین سرعت ماشین بغلی رو هم خیلی احساس نمی کنید فقط یه ذره بیشتر که از شما بزنه جلو) از کنارتون رد می شه! و این که شما بفهمید کی ساکن و کی متحر اگه شما سرعت خودتون رو بدونید و بدونید که اون جسم نسبت به شما چه سرعتی داره می تونید بفهمید که سرعت ان جسمی که دیدی چقدره! اگه سرعت رو صفر حساب کردی که جسم ساکنه و گرنه که متحرک. این که چطوری باید این حساب کتابها رو هم کرد باشه برای سالیلن اینده.

3-  ببین من قبلا هم گفتم سرعت یه برداره یعنی هم جهت داره و هم اندازه! حالا فک کن یه جسم می تونه روی خط حرکت کنه و هم به سمت راست بره هم به سمت چپ ! اگه جسم رفت سمت راست سرعت مثبت هست و گرنه منفی است.

 

 

 

4-  بعدش هم نه خیر. بابا من صد دفعه که گفتم نمودار مکان-زمان تنها وتنها در صورتی یه خط راست می شه که سرعت ثابت باشه. و هم چنین نمودار سرعت-زمان وقتی یه خط راست می شه که شتاب ثابت باشه. و این یعنی این که وقتی شتاب ثابت باشه چون سرعت ثابت نیست پس نمودار مکان-زمانش هم خط راست نمی شه!

5-  در مورد تعریف ریاضی شتاب هم بگم که: مگه ما سرعت رو چطوری تعریف می کردیم؟! می گفتیم سرعت مقدار جابه جایی هست که در هر ثانیه صورت می گیره. خوب شتاب هم مقداری هست که در هر ثانیه به سرعت اضافه می شه!

 

 

6-   منظورتون از اين که( يک جسم اول بايد به اون نيرو وارد بشه تا شتاب بوجود بياد)اينهکه يعنی بايد اول به حرکت دربيايد تا بعدش شتاب بوجود بيا؟راستش منظورت از این سوال چیه؟! مگه همیشه چه اتفاقی می افته. یه چیزی روی زمین ساکنه ما بهش نیرو وارد می کنیم (به زبون عامیانه هلش می دیم و یا می کشیمش) و در نتیجه جسم شروع به حرکت می کنه یعنی سرعت می گیره. خوب معلومه وقتی جسم شروع به حرکت کرد حالا جسم ما یه شتابی خواهد داشت چرا؟! چون خوب اول سرعتش صفر بوده وحالا یه عدده پس ما تغییرات سرعت داشتیم و درنتیجه شتاب هم خواهیم داشت.

 

و در جواب اون یکی رومینا خانوم باید بگه که ببین الان خیلی زوده که دقیقا بفهمی چرا اینطوری می شه! وقتی ریاضیاتت بهتر شد بیشتر می فهمی البته من سعی کردم توی شکل پایین برات توضیح بدم!

 

 

 

 

 

/ 4 نظر / 8 بازدید
رومينا A

بازم متشکرم

گفتم از گمنامی در بيام

خيلی ممنون.

خانوم من هر کاری کردم نتونيتم شکلا رو ببينم

گفتم از گمنامی در بيام

من که شکل ها رو ديدم.